„Ignitis grupė“ jūrinio vėjo elektrines plėtos su pasauliniu energetikos lyderiu „Ocean Winds“ 

2020 m. rugsėjo 14 d.
ignitispng
  • „Ignitis grupės“ partneriu plėtojant jūrinio vėjo parkų projektus tapo atsinaujinančios energetikos lyderė „Ocean Winds“ (OW).
  • Partnerystė su viena didžiausių vėjo parkų vystytojų pasaulyje „Ignitis grupei“ leis įgyti jūrinio vėjo energetikos projektų patirties kitose šalyse, kuri bus panaudota plėtojant vėjo energetiką jūroje Lietuvoje.
  • Kartu su partneriais „Ignitis grupė“ sieks kartu dalyvauti jūrinio vėjo parkų aukcionuose Lietuvoje.
  • „Ignitis grupė“ prisidės prie jūrinio vėjo elektrinių parko vystymo Didžiojoje Britanijoje, kur jai priklausys 5 proc. „Moray West“ vėjo jėgainių parko akcijų.
  • Dėl strateginės partnerystės su OW (jungtinė „EDP Renewables“ ir „Engie“ bendrovė), bendra užsienio investicijų suma į Lietuvos jūrinio vėjo energetiką gali viršyti 700 mln. eurų.

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ pasirinko strateginį partnerį jūrinio vėjo parkų projektų vystymui – „Ocean Winds“ (OW), kurią įkūrė Europos energetikos lyderės „Engie“ bei EDPR, valdančios apie 30 GW galios atsinaujinančių energetikos išteklių pajėgumus visame pasaulyje. „Ignitis grupė“ su partneriu sieks kartu dalyvauti nuo 2023 m. vyksiančiuose jūrinio vėjo parkų aukcionuose Lietuvoje.

„Engie“ ir EDPR jungtinę bendrovę OW, kuri siekia būti didžiausių pasaulio jūrinio vėjo elektrinių vystytojų penketuke, įkūrė 2020 m.

„Ignitis grupė“” strateginio partnerio jūrinio vėjo parkų projektų vystymui paiešką pradėjo 2019 m. pirmąjį ketvirtį. Per visą paieškos laikotarpį grupei pavyko užmegzti sėkmingą dialogą su Europos vėjo energetikos lyderėmis – partnerystės kvietimu susidomėjo daugiau nei dešimt bendrovių, septynios iš jų pateikė oficialias paraiškas.

„Stiprus Europos lyderių susidomėjimas bendradarbiavimo galimybėmis buvo įrodymas, kad einame tinkama linkme, o Baltijos šalis ateityje galime matyti tarp atsinaujinančios energetikos lyderių. Strateginę partnerystę su vienais didžiausių vėjo parkų vystytojų pasaulyje „Ocean winds“ planuojame įgyvendinti dviem etapais.

Pirmiausiai, „Ignitis grupė“ įgis reikiamos patirties dalyvaudama naujo vėjo parko jūroje vystymo projekte kaip mažasis partneris, o vėliau planuoja dalyvauti aukcionuose dėl projekto Baltijos jūroje vystymo. Jūrinio vėjo technologija nuolat tobulėja, be to, Baltijos jūra yra laikoma viena iš perspektyviausių vietų šio tipo energetikai vystyti“, – sako „Ignitis grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Jei partnerės drauge plėtos planuojamą jūrinio vėjo parko projektą Lietuvoje, kurio galia, kaip numatoma, galėtų siekti apie 700 MW, „Ignitis grupei“ šiame projekte priklausys 51 proc., o strateginiam partneriui OW 49 proc. akcijų. Ekspertų vertinimu, investicijos į tokio dydžio projektą gali siekti iki 1,5 mlrd. eurų. Tai reiškia, kad dėl šios strateginės partnerystės, bendra užsienio investicijų suma į Lietuvos jūrinio vėjo energetiką gali viršyti 700 mln. eurų.

„Šių metų birželį paskelbtoje atnaujintoje ilgalaikėje grupės veiklos strategijoje įtvirtinta, kad iki 2030 metų siekiame išvystyti žaliosios gamybos pajėgumus, kurių instaliuota galia siektų 4 GW. Nemažą šių pajėgumų dalį sudarys vėjo elektrinių atviroje jūroje projektai. „Ignitis grupės“ strategijoje numatyti tikslai prisideda ir prie Lietuvos Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyto siekio iki 2030 m. iš vėjo energijos pagaminamos elektros dalį padidinti iki 50 procentų.

Strateginė partnerystė su vienais didžiausių vėjo parkų vystytojų pasaulyje grupei leis įgyti jūrinio vėjo projektų patirties kitose šalyse, kuri bus panaudota plėtojant vėjo energetiką jūroje Lietuvoje“, – teigia D.Maikštėnas.

„Ignitis grupė“ bus mažasis partneris vystant „Moray West“ vėjo jėgainių parką rytinėje Didžiosios Britanijos pakrantėje. Šiame vėjo elektrinių parko projekte „Ignitis grupei“ priklausys 5 proc. akcijų. Skaičiuojama, kad „Ignitis grupės“ investicijos į jūrinio vėjo elektrines Lietuvoje bus dešimt kartų didesnės nei į „Moray West“ projektą.

„Didžiuojamės galėdami pranešti apie savo strateginę partnerystę su „Ignitis grupe“, kuri ženkliai prisidės įgyvendinant mūsų verslo planą ir augimo strategiją naujose rinkose, jei prie mūsų valdomų pajėgumų prisidėtų apie 700 MW jūrinio vėjo parkas, kurį ketinama plėtoti Lietuvoje. Tuo pačiu tai sustiprins mūsų bendradarbiavimą su pagrindiniais rinkos žaidėjais regionuose, kuriuose išlaikome tvirtą lyderystę – dalinsimės savo žiniomis ir patirtimi, o tai atneš pridėtinę vertę mūsų valdomam turtui ir akcininkams”, – sako OW generalinis direktorius Spyridon Martinis.

Apie OW:

OW yra jūrinio vėjo parkų projektus plėtojanti bendrovė, kurios akcijas lygiomis dalimis valdo 2020 m. ją įkūrusios įmonės „Engie“ ir EDPR. Abi įmonės tiki, kad jūrinio vėjo energija tampa esmine pasaulinių energetikos pokyčių dalimi, kuri lemia spartų viso sektoriaus augimą ir didina jo konkurencingumą. Būtent todėl abi įmonės į naują jungtinę bendrovę įtraukė visus esamus ir planuojamus jūrinio vėjo parkų projektus.

OW turi strateginį pranašumą ir yra pasirengusi lyderiauti jūrinio vėjo energetikos rinkoje. Šiuo metu bendrovė valdo 1,5 GW galios statomų ir 4 GW projektuojamų atsinaujinančių energetikos išteklių pajėgumų. Planuojama, kad 2025 m. veikiančių arba statomų OW pajėgumų kiekis sieks 5 - 7 GW, o dar 5 - 10 GW galios pajėgumų bus baigiami projektuoti.

Apie „Ignitis grupę“:

„Ignitis grupė“ yra viena didžiausių tarptautinių energetikos įmonių grupių Baltijos šalyse. Pagrindinė įmonės veikla apima elektros ir dujų skirstymo tinklų eksploatavimą bei žaliosios gamybos pajėgumų plėtrą. Grupė taip pat valdo strategiškai svarbius lanksčiosios gamybos pajėgumus, klientams tiekia elektros energiją ir dujas, siūlo saulės energijos, e-mobilumo, energijos vartojimo efektyvumo sprendimus ir kitas išmaniosios energetikos paslaugas namų ūkiams ir verslui. „Ignitis grupė“ veikia savo namų rinkose – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Suomijoje – bei vertina veiklos galimybes šalyse, kuriose vyksta esminiai energetikos pokyčiai.